Prechodové lišty široké sú ideálnym pomocníkom na zakrytie širokých škár medzi rôznymi podlahovými krytinami. Ďalej sú určené na umiestnenie do priestoru pod dverami namiesto prahu ako prechodové lišty do dverí.
Prechodová lišta široká zaisťuje mnoho ďalších dôležitých funkcií, ako je ochrana hrán či skrytie kabeláže, pre ktoré je určená špeciálne upravená prechodová lišta na káble. Navyše pôsobí ako vizuálne príjemný prvok podlahového systému. Široké prechodové lišty sú k dispozícii ako prechodové lišty kovové, konkrétne vyrobené z hliníka, v prevedeniach striebra, bronzu, champagne či titánu, a to v rôznych veľkostiach, vďaka čomu ich je možné ľahko prispôsobiť požiadavkám vášho priestoru.
Pokiaľ v rámci svojho projektu potrebujete zakryť prechod medzi podlahovými krytinami či preklenúť rôzne úrovne podláh, prichádza na rad výber zo širokej škály rôznych druhov prechodových líšt. Prechodové lišty vyrovnávacie navyše pomáhajú dizajnovo zladiť podlahy s výškovými rozdielmi alebo rozličné podlahové materiály a zaisťujú bezpečný a bezbariérový prechod. Produkty sa hodia na použitie ako prechodové lišty na podlahu, prechodové lišty na koberec, prechodové lišty na dlažbu, alebo prechodové lišty pod dvere, na lino či plávajúcu podlahu. Ponúkame aj prechodové lišty na káble. Všeobecne môžeme prechodové lišty rozdeliť do štyroch základných skupín, a to v závislosti od spôsobu montáže: prechodové lišty samolepiace, prechodové lišty skrutkovacie, prechodové lišty narážacie a prechodové lišty dvojdielne.
Prvú skupinu tvoria prechodové samolepiace lišty, ktoré sa v modernej dobe tešia veľkej obľube vďaka jednoduchosti inštalácie a efektívnemu výsledku. Na spodnej strane takýchto profilov je samolepiaca vrstva, z ktorej stačí iba sňať ochranný papier a lištu prilepiť na požadované miesto, ktoré je vopred očistené, zbavené prachu a mastnoty.
V druhej skupine sa nachádzajú klasické prechodové vŕtané lišty, ktoré sa do podkladu skrutkujú. V tomto prípade je po dokončení montáže hlavička skrutky viditeľná na povrchu lišty. Najskôr je potrebné v podlahe vyvŕtať otvory pre hmoždinky, ktoré sa očistia od vzniknutých nečistôt vysávačom. Následne do nich vložíme hmoždinky, priložíme lištu a priskrutkujeme.
Tretím typom sú prechodové narážacie lišty. Tie predstavujú ideálne riešenie vo viacerých exponovaných miestach, kde je potrebné spevniť prechod medzi podlahami. Narážacie lišty sa inštalujú na hmoždinky s tŕňom, ktoré nie sú po dokončení montáže viditeľné a zostávajú skryté pod lištou. Kovové tŕne sa zasúvajú do drážky, ktorá je na spodnej strane lišty. Následne sa profil s nasunutými tŕňmi vkladá do predvŕtaných dier. Na správne narazenie sa používa gumová palička. Vzhľadom na spôsob montáže nejde tieto lišty použiť v miestach, kde nie je možné vŕtať do podkladu.
Poslednú kategóriu predstavujú prechodové dvojdielne lišty. Sú tvorené základovým profilom, ktorý sa umiestňuje do medzier medzi jednotlivými podlahovými krytinami či priamo pod podlahu a ďalej horným profilom, ktorý sa nasadzuje pomocou špeciálneho spoja alebo je spojený pomocou skrutiek.
Pri výbere konkrétnej lišty a materiálu je vždy potrebné brať ohľad na projekt, v ktorom sa výrobok chystáme použiť. Voľba vhodného profilu závisí od výškového rozdielu medzi podlahovými krytinami, ktorý sa chystáme zakryť, od požadovanej šírky, tvaru, materiálu a konkrétnej povrchovej úpravy. Rovné, ploché prechodové lišty zaisťujú rovné spojenie dvoch podláh v rovnakej výške, oblé a šikmé prechodové lišty potom prekrytie rôznych výškových rozdielov.
Na výber máme z dvoch hlavných skupín materiálu, a to kovu alebo plastu, či ich prípadnej kombinácie. Z hľadiska sortimentu kovových prechodových líšt vyrábame profily z mosadze, hliníkové prechodové lišty aj prechodové lišty nerezové. V prípade nerezových prechodových líšt u nás je možné nájsť produkty z tradičného materiálu V2A, plastové prechodové lišty v našej ponuke sú vyrábané z PVC.
Kovové lišty ACARA majú aj rôzne povrchové úpravy:
kartáč
lesk
komaxit – práškové lakovanie, ktoré sa vyznačuje napríklad odolnosťou voči vlhkosti či chemickou rezistenciou
O lišty a profily je tiež potrebné sa správne starať. Vhodnou a kvalitnou údržbou je možné výrobkom pomôcť k lepšej životnosti. Voľte také čistiace prostriedky, ktoré nie sú agresívne (vyhnite sa teda preparátom určeným na odstraňovanie usadenín a nečistôt zo sporákov, vodného kameňa atp.). Je tiež potrebné mať na pamäti, že by sa žiadny prípravok nemal na lištách nechávať pôsobiť dlhodobo. Po každom použití je nevyhnutné ich zvyšky z líšt umyť čistou vodou, aby sa zabránilo možnej následnej reakcii s povrchom.
Lišty vyrobené z nerezovej ocele by mali byť chránené pred rôznymi chemikáliami a soľami. Ďalej by sa malo zamedziť trvalému styku s inými kovmi, kvôli čomu by mohlo dôjsť k druhotnej korózii. Vyhnite sa používaniu práškových čistiacich prostriedkov, ktoré sú abrazívne, môžu totiž poškodiť povrchovú úpravu líšt. Profily, ktoré sú povrchovo upravené komaxitovaním sú citlivé najmä na rozpúšťadlá, kyslé a alkalické čistiace prostriedky.